Noc vědců v Beskydech

Noc vědců v Beskydech

24.9.2021

Již desátý ročník tradiční Noci vědců v Beskydech se koná jako obvykle na hotelu Charbulak. Připraven je přednáškový program v sále hotelu, přes den bude možnost pozorování Slunce dalekohledem.

V sále či na terase bude probíhat přednáškový program. Po setmění nás čeká pozorování noční oblohy.

Kapacita sálu je omezena, avšak vždy byla dostatečná, není nutné se nijak registrovat. Vstup zdarma, na místě je možné občerstvení. Ubytování na místě, nebo na Domu sv. Josefa, Chyži či Švarné Hance. Účastníci se budou bezpodmínečně řidit platnými hygienickými opatřeními. Konání bude dle aktuálně platných hygienických opatření/omezení.

Kontakt: Jan Kondziolka, tel. 777 814 074, email: Kondziolkajan(zavináč)seznam.cz

Akci podporuje Společnost pro meziplanetární hmotu a Česká astronomická společnost

Program:

Čas slunečních hodin

Přednáška Jaromíra Ciesly, který se věnuje konstrukcím a výpočtům slunečních hodin. Přednáška odpoví na otázky jako jak měřit čas pomocí Slunce? Co se dovíme ze slunečních hodin? Jak sestrojit jednoduché sluneční hodiny? A mnohé další...

Jak starý musí být vesmír, aby v něm mohl vzniknout život?

Vývoj vesmíru v ranné fázi představuje obrovské energetické a chemické proměny, po prvotním překotném růstu ale nastává okamžik, kdy se už díky rozmanitosti chemického složení mohou začít odehrávat další neuvěřitelné změny, které znamenají počátek vývoje sloučenin pro vznik života a kdy se vesmír dostává do "puberty"... Přednáší Ivo Míček.

Beskydy v Antropocénu. Dochází nám čas?

Má smysl ochrana přírody v období hromadného vymírání? Dochází nám čas? Představení Chráněné krajinné oblasti Beskydy a vybraných projektů, kterými se snažíme mírnit negativní dopady lidské (ne)činnosti. Přednáší Petr Wolf, pracovník AOPK ČR, RP Správy CHKO Beskydy.

Internetové stránky akce

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO)

Regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt